Wiedza


Trochę historii o elektryczności

Pierwsze wzmianki o elektryczności można spotkać u starożytnych Greków około 600 lat p.n.e. Znane im było przyciąganie przedmiotów  poprzez pocieranie bursztynu, kawałka wełny i zostały przyciągane małe kawałki przedmiotów np. kawałeczki słomy.

Gruntowniejsze badania zjawisk przyciągania przeprowadził i opublikował w roku 1600 angielski lekarz William Gilbert. Stwierdził, że zjawiska elektryczne i magnetyczne różnią się miedzy sobą i są niezależne. Dzięki niemu zawdzięczamy nazwę” elektryczność” utworzoną od słowa greckiego              „ elektron. Późniejsze badania Williama stwierdziły że są dwa ładunki „ dodatni” ( + ), ujemny ( – ) i powstała nazwa „ elektryczność dodatnia i ujemna”.

W roku 1785 fizyk francuski Charles August Coulomb odkrył prawa elektrostatyki i magnetostatyki. Ograniczało na te lata zastosowanie między innymi w kompasach w żeglugach statków.

Za właściwe narodziny elektrotechniki możemy uznać 1789. Włoski lekarz Luigi Galvanii na doświadczeniach z żabami stwierdził istnienie sił natury elektrycznej w mięśniach żab. W kilka lat później jego rodak Alessandro Volta wyjaśnił że w doświadczeniach Galvaniego odgrywały zasadniczą role dwa różne metale przykładane do uda żaby i powstawało ogniwo elektryczne w którym odgrywały mięśnie jedynie rolę elektrolitu.

W roku 1799 Volta zbudował pierwsze ogniwo „ stos elektryczny” będący baterią szeregowo połączonych ogniw. Było to pierwsze źródło energii elektrycznej umożliwiającej rozwój elektrotechniki.

W roku 1800 Nicolson dokonał elektrolizy wody. 1802 W.W. Pietrow wynalazł łuk elektryczny, a w roku 1807 Davy odkrył za pomocą elektrolizy metale: sód  i potas.

W roku 1819 duński fizyk Hans Christian Oersted zaobserwował oddziaływanie prądu elektrycznego na igłę magnetyczną wykazując związek pomiędzy zjawiskami elektrycznymi i magnetycznymi.

Wielkim krokiem w dziedzinie były przeprowadzone badania w latach 1820 – 1823 prace przez fizyka Andre Maria Ampere`a który doszedł do wniosku że właściwości magnetyczne rudy Fe3O4 oraz stali są wynikiem prądów molekularnych w materii.

W roku 1831 dokonane przez samouka Michaela Faradaya odkrycia indukcji elektromagnetycznej i zbudowanie pierwszej maszyny elektrycznej.

W 1864 Pacinotti i Gramme zbudowali pierwszą prądnice elektryczną, a 1866 ulepszył ją Siemens.

W 1873 angielski uczony James Clark Maxwell rozwinął doświadczenia fal elektromagnetycznych, 1887 niemiecki fizyk Heinrich Hertz potwierdził doświadczalnie zjawiska które zapoczątkowały rozwój radiotechniki.

Dalsze lata związane były w dalszym ciągu udoskonalanie zastosowań elektrotechniki w dziedzinie oświetlenia i budowy silników.

W roku 1876 zbudowany został prototyp żarówki przez A.N. Łodygin, udoskonalona w późniejszych latach przez Th.A Edisona.

Podstawowe pojęcia z elektrotechniki

Układ SI – międzynarodowy układ jednostek miar wszystkich wielkości fizycznych.

Układ CGSE – układ jednostek miar ( cm – centymetr, s – sekunda, g – gram)

Układ MKSA – dotyczy nazw ( metr, kilogram, sekunda, amper)

Wielkość JednostkaOpis
PrądI, i (A) – amperAmper jest to natężenie prądu elektrycznego 
Siła N ( niuton)Niuton, jest siłą która w ciągu jednej sekundy nadaje masie jednego kilograma przyrost prędkości równy jednemu metrowi na sekundę 
Praca J ( dżul)Dżul jest pracą wykonaną przez siłę równą jednemu niutonowi, gdy punkt przyłożenia przesunął o jeden metr w kierunku jej działania
MocW ( Wat)Wat jest mocą, przy której praca wykonywana w ciągu jednej sekundy jest równa jednemu dżulowi
Napięcie U ,u, V ( Volt)Wolt jest to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami przewodu, w którym płynie niezmieniający się prąd o natężeniu jednego ampera, gdy moc pobierana między tymi punktami jest równa jednemu watowi
Oporność R, r (Ω)Ohm jest oporem elektrycznym między dwoma punktami przewodu, gdy niezmienna jest różnica potencjałów równa jednemu woltowi, działająca między tymi punktami

Podstawowe definicje wzorów 

Siła wzajemnego oddziaływania dwóch naładowanych cząstek jest wprost proporcjonalna do iloczynu wartości tych ładunków i odwrotnie do kwadratu odległości między nimi 

Jednostką ładunku jest 1 Kulomb
1 kulomb ( 1C) jest to ładunek elektryczny przenoszony w czasie 1 sekundu ( 1s) przez prąd o natężeniu 1 Ampera (1 A)

Wzór:
1C = 1A * 1S

Suma natężeń prądów wpływających do węzła obwodu elektrycznego jest równa sumie natężeń wypływających z tego węzła 

Wzór:
I1+I2+I3= I4+I5

W zamkniętym obwodzie suma spadków napięć na oporach równa jest sumie sił elektromotorycznych występujących w tym obwodzie 

Wzór:
E = U1+U2

Natężenie prądu stałego (I) płynącego przez przewodnik jest proporcjonalne do napięcia (U) przyłożonego do jego końca 

Wzór:
U= R*I

U – napięcie [ V]
R –  rezystancja ( opór)[Ω]
I – natężenie ( prąd) [A]

Ilość ciepła wydzielanego w czasie przepływu prądu elektrycznego przez przewodnik elektryczny jest wprost proporcjonalna do iloczynu oporu elektrycznego przewodnika, kwadratu natężenia prądu i czasu jego przepływu.

Wzór:
Wyprowadzamy z prawa Ohma
U= I*R
Moc prądu
P=U*I

Qc= I2*R*t